Bostadsbolagets förnyade mobilapp One4all Mobile är nu lanserad
Vi har stora nyheter! Idag har vi lanserat en förnyad mobilapp för bostadsbolag, One4all Mobile. I utvecklingsarbetet har vi satsat på användarvänlighet och tillgänglighet, så att appen ska tjäna användaren så bra som möjligt.
One4all Mobile ersätter den tidigare PNTmobile, som fungerar parallellt med den nya appen fram till den 30.4. Användarna bör ta One4all Mobile i användning före slutet av april, efter det fungerar inte PNTmobile längre.
Här hittar du svar på de vanligaste frågorna gällande den nya appen:
- One4all Mobile finns att ladda från Google Play Store och App Store med namnet One4all Mobile.
- Appen fungerar också i webbläsare på adressen mobile.o4a.fi.
- Användarna loggar in i One4all Mobile med samma lösenord som de tidigare använt i PNTmobile. Nuvarande användare behöver inte registrera sig på nytt.
- Innehållet i One4all Mobile administreras från samma bekanta administrationssystem. Administrationssystemet ändras inte, men dess namn byter till One4all Manager.
- Det innehåll som nu finns i PNTmobile syns automatiskt också i One4all Mobile (t.ex. information och användarnas bokningar)

Namnen på övriga tjänster förnyas också
I samband med den nya appen försvinner PNT-delen också från övriga tjänsters namn. De nya namnen på tjänsterna är från och med nu:
One4all Manager (tidigare PNTmanager),
One4all Pay (tidigare PNTpay) och
One4all Access (tidigare PNTaccess).
Ovan nämda tjänster förändras inte, endast namnet förnyas.
Frågor? Ta kontakt med oss
Om bostadsbolagets app inte ännu tagits i bruk i din fastighet, och du är intresserad av att effektivera invånarinformationen, så kan du kontakta [email protected]
Har du allmänna frågor gällande den nya appen? Vi berättar gärna mera, ta kontakt [email protected]